Křečové žíly

Křečové žíly (varixy, žilní městky) jsou patologické změny v žilách, při kterých dochází ke zvětšení a prohnutí žil dolních končetin. Tyto žíly se mohou objevit jako viditelné výstupky na povrchu kůže a mohou být spojeny s bolestí, otoky a únavou.

Příčin vzniku křečových žil může být celá řada (nedostatek pohybu, kouření, obezita, nošení stahujícího šatstva, bot na vysokém podpatku či překládání si nohy přes nohu nedostatečný krevní oběh, genetická predispozice) a mohou se vzájemně kombinovat. Křečové žíly se rozvíjejí dlouhodobě. S postupem nemoci dochází k selhávání dalších a dalších žilních chlopní, k zánětům povrchových žil a progresivnímu zhoršování stavu nemoci.

Léčba křečových žil může zahrnovat kompresivní punčochy, cvičení, změny životního stylu, léky (venofarmaka), minimálně invazivní procedury, jako jsou skleroterapie nebo laserová terapie, a chirurgické zákroky, jako je endovaskulární léčba nebo flebektomie. Volba nejvhodnějšího způsobu léčby závisí na závažnosti stavu a dalších faktorech. Stanovení nejvhodnější strategie léčby je důležité konzultovat se svým lékařem.

Varixy mohou způsobit řadu nepříjemných komplikací, které v důsledku mohou ohrozit i život pacienta. Nejčastější komplikací je povrchový zánět žil, kdy křečová žíla bolestivě zduří. Závažnější komplikací je bércový vřed, kdy dochází k otevření křečové žíly na povrch kůže. Velmi vážnou komplikací je trombóza žil, při které vzniká cévní sraženina, která ucpe žílu. Tato sraženina neboli vmetek, může způsobit například plicní embolii.

Preventivní opatření proti vzniku křečových žil zahrnují:

  • cvičení a aktivní životní styl
  • nošení pohodlné obuvi a oblečení
  • nošení kompresivních punčoch
  • vyhnout se dlouhému stání nebo sezení
  • zlepšení výživy a snížení hmotnosti
  • udržování správného krevního tlaku a cukrovky
  • vhodné cestování (pohyb nohou během letu nebo jízdy)
  • zvýšení konzumace tekutin
  • doplňky stravy na podporu zdraví cév

Účinnost potravinových doplňků na potlačení výskytu křečových žil není dostatečně prokázána. Navíc tyto přípravky mohou mít nežádoucí účinky, pokud se užívají v nadměrných dávkách. Je důležité si uvědomit, že doplňky stravy nemohou nahradit zdravý životní styl a správnou prevenci, jako je například cvičení a nošení správně zvolené obuvi. Potravinové doplňky mohou být ale užitečné pro podporu zdraví cév. Jejich užívání raději konzultujte se svým lékařem.

VÁŽNÉ SEZNÁMENÍ