Artróza a degenerace kloubů

Klouby a kosti ke své správné funkci potřebují trvalý přísun vhodných stavebních a regeneračních látek. Patří k nim zejména bílkoviny k tvorbě kolagenních vláken, vitamíny a minerály. Kolagen, vitamín C a D, vápník a hořčík jsou nezbytné pro bezbolestný pohyb a pro správnou výživu kloubní chrupavky, která se sama nemůže regenerovat.

Kolagen je hlavní bílkovinou kloubů a elastické kloubní chrupavky. Zpevňuje a spojuje tkáně, zároveň jim dodává pružnost a pevnost. Synoviální tekutina jako mazivo kloubů je vytvořena zejména z kyseliny hyaluronové. Čím je vyšší její koncentrace, tím vyšší je odolnost chrupavky a její elasticita. Vitamín C přispívá k celkové odolnosti organismu, a zároveň i k udržení zdravých kloubů. Vitamín D je nezbytný pro hustotu kosti a zdraví chrupu, udržuje minerální rovnováhu mezi vápníkem a fosforem. Ztráta kloubní chrupavky vede k rozvoji artrózy.

Co je to artróza?

Artróza je degenerativní onemocnění, jehož důsledkem je omezení pohybu kloubu a následně jeho poškození. Tento stav vzniká s přibývajícím věkem a je způsoben nadměrnou zátěží kloubů. Způsobuje ztrátu kloubní chrupavky a nadměrný nárůst kostní tkáně v okolí kloubu. Výrůstky kostní tkáně způsobují bolest, která se s rozvojem onemocnění stupňuje.

Artróza může být urychlena kloubními úrazy a zlomeninami s poškozením chrupavky, revmatickými a metabolickými onemocněními, obezitou a nadměrným přetěžováním kloubů zejména ve vrcholovém sportu. Vzniká v jakýchkoliv kloubech, zejména pak v nosných, které nejvíce zatěžujeme, jako např. kyčel, koleno a rameno. Mohou být postiženy i drobné klouby nohou a rukou. Jedná se o bolestivý a pohyb omezující stav, který je v pokročilých stádiích často nutné řešit operačním zákrokem. V počátečním stádiu artrózu lze léčit.

Lze artrózu léčit?

Artrózu lze léčit, ale již ne vyléčit. Cílem léčby artrózy kloubů je zmírnění bolesti a zpomalení rozvoje onemocnění. Ke zmírnění bolesti a zánětu se obvykle využívá medikamentózní léčba nesteroidními antirevmatiky, je zpravidla zahájena aktivní rehabilitace bez zátěže a fyzikální terapie postižených kloubů. Chirurgická léčba je indikována až v těžkých stádiích onemocnění náhradou kloubu umělým.

Ideální prevencí artrózy je udržování si optimální váhy, dobrá fyzická kondice, cvičení pohyblivostí kloubů a svalů a samozřejmě také vhodné doplňky výživy a speciální přípravky.

VÁŽNÉ SEZNÁMENÍ